dog jump

Jak zacząć przygodę z dogfrisbee?

Published by: Mikołaj Synowiec

Wprowadzenie

Myślałem o czym powinienem napisać artykuł i dzięki swojej niesamowitej pomysłowości wpadłem na taki oto pomysł… no dobra wpisałem w google dogfrisbee i ten temat był wszędzie 😛 . Przeczytałem kilka wpisów na paru blogach i większość z nich tłumaczyła jak wprowadzić frisbee, jak pokazać psu, że ten plastikowy talerzyk do czegoś służy albo jak nauczyć psa łapać “latające spodki”. Jeżeli uważamy frazę “przygoda z dogfrisbee” jako coś co zaczyna się, kiedy takowa zabawka się pojawia to ma to sens. Jednak dla mnie przygoda z dogfrisbee zaczyna się o wiele wcześniej.

Dlaczego zaczyna się wcześniej?

Jeśli będziesz dalej śledził moja poczynania w świecie i internecie prawdopodobnie usłyszysz jeszcze wiele razy, że Frisbee jest bardzo skomplikowane. Bo jest! Potrafię spędzić kilka godzin analizując poszczególne elementy freestylowe. Mamy tutaj do czynienia z gigantycznymi łańcuchami zachowań, które składają się z naprawdę trudnych rzeczy.

Dlatego myślenie, że przygoda z frisbee zaczyna się dopiero od pokazania dysku jest błędne. Jeżeli chcemy z powodzeniem trenować ten sport musimy zacząć dużo wcześnie, żeby przygotować psa do tych wszystkich skomplikowanych zachowań.

Żeby wytłumaczyć dlaczego powinniśmy zacząć przygotowywać psa dużo wcześniej osobiście uwielbiam przykład ze skokiem o tyczce. Wyobraź sobie, że przychodzisz na zajęcia z wychowania fizycznego i nauczyciel mówi “dzisiaj będziemy skakać o tyczce. Tutaj macie tyczki, spróbujcie parę razy i napewno załapiecie o co chodzi”. Nie brzmi to poprawnie. Prawda? Pomyślmy jak zachowają się uczniowie. Ja widzę przed oczami trzy grupy:

  1. Sportowcy- są dobrzy w sportach i lubią aktywnie spędzać czas. Ochoczo biorą tyczkę i próbują skakać. Spróbowali. Czy jest to dobra droga do poznania technicznego skoku o tyczce? Pewnie nie. Jeżeli taki trening potrwa dłużej to będzie to jedynie utrwalaniem złych nawyków.
  2. Połowiczni sportowcy- lubią sporty, ale ich świadomość ciała nie jest tak dobra jak grupy powyżej. Wahają się, ale po tym jak widzą, że pierwsza grupa próbuje też podejmują wyzwanie. W psim świecie to brzmi jak piesek, który do końca nie jest pewien czy chce coś zrobić, ale ”Mama/”Tata” tak bardzo tego chcą, więc psiak próbuje.
  3. Mający inne zainteresowania- oni nie przepadają za sportem i odmawiają próby skoku. Jedyna rzecz, która może ich “przekonać” to nauczyciel mówiący, że obleją przedmiot jeśli odmówią. Ale ich, że tak zażartuję wybór był spowodowany siłą, a nie ich chęciami.

W tym porównaniu nauczyciel to ty, uczeń to pies, a skok o tyczce to dogfrisbee. Niezależnie od tego, do której grupy twój pies należy taki trening jest zły. ALE jeśli nauczyciel wcześniej przygotowałby wszystkich uczniów do tego wyzwania to byłaby zupełnie inna historia.

Więc co to “wcześniej” właściwie znaczy?

Żeby dobrze to zrozumieć powinniśmy rozbić całą fazę przygotowania. I jako fazę przygotowania rozumiem wszystko co powinniśmy zrobić zanim rzucimy psu pierwszy dysk, po to, żeby psiak miał “narzędzie” do tego, żeby spróbować i był gotowy na te wszystkie skomplikowane zachowania.

Jak powinienem zacząć?

Zdrowie

Przede wszystkim zdrowie. To zawsze powinna być najważniejsza sprawa. Dogfrisbee jest bardzo wymagające fizycznie i może być niebezpieczne jeśli będzie postępować bez zastanowienia. Zapytaj weterynarza czy twój pies może trenować frisbee. Jeżeli macie zielone światło przejdź do drugiego kroku.

Propriocepcja

Psi fitness staje się coraz bardziej popularny, a zaraz za nim idzie propriocepcja. Co to? To jest świadomość gdzie jest twoje ciało względem otoczenia i czasu. Potrzebujemy psa, który jest świadomy co się z nim dzieje. Co jego ciało robi i co powinno zrobić, żeby wykonać coś technicznie. Powinniśmy spędzić na tym kroku mnóstwo czasu. Im bardziej świadomy jest twój pies tym bezpieczniejsza jest nasza zabawa i tym łatwiej będzie mu wykonywać te skomplikowane rzeczy. Jak powinienem zacząć ćwiczyć propriocepcje? Dobry punktem startowym jest chodzenie po różnorodnych powierzchniach. Zwróć uwagę na spacerach po czym chodzi twój pies. Może pozwól mu chodzić po piasku. Temat jest bardzo obszerny i niestety nie temu jest poświęcony ten artykuł. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat polecam ci poczytać wpisy Sam Turner. Na Facebooku jest strona nazywa się Sam Turner-blanced dogs.

Fit body

Jeżeli twój pies jest świadomy tego co dzieje się z jego ciałem przyszedł czas na trening siły, prędkości i wytrzymałości. To ważny krok w przygotowaniu jednak ludzie lubią go za bardzo. Często ludzie chcą wzmocnić tylne łapy, przednie łapy, wszystko by chcieli wzmocnić, ALE jeżeli twój pies ma niewystarczające umiejętności propriocepcji to dzięki temu sprawiamy, że nasz pies jest bardziej podatny na kontuzje, ponieważ cały czas nie będzie wiedział co dzieje się z jego ciałem, ale nagle ma więcej siły niż wcześniej. To jak danie dziecku pudełka zapałek i powiedzenie baw się dobrze. Jeżeli chcesz przejść do tego kroku zapytaj siebie dwa razy, czy twój pies jest gotowy.

To było dość ostre, ale to wszystko dla bezpieczeństwa psów. Ok pomimo tego wstępu cały czas uważam, że trening siłowy jest bardzo ważnym elementem przygotowania. To pozwala psu zrobić więcej. To są “narzędzia”, których będzie mógł użyć, żeby móc być coraz lepszym w tym co robi. Do tego, jeśli twój pies ląduje i ma więcej mięśni to oznacza, że jego stawy mniej obrywają co jest dla niego zdrowsze. Znów pomine temat ćwiczeń bo to nie temat artukułu :D.

Umiejętności

Kiedy nasz pies jest świadomy swojego ciała i ma siłę i wytrzymałość fizyczną to znaczy, że jego ciało jest gotowe. Teraz przygotujemy jego “głowę‘, czyli  trening umiejętności. Dogfrisbee wymaga od psa wielu skomplikowanych umiejętności, które powinnym być opanowane do bardzo wysokiego poziomu. Na przykład świetną rzeczą jest po prostu szarpanie. To daje psu naprawdę wiele. Uważam, że szarpanie powinno być 70% psiego przygotowania. Poza zwykłym szarpaniem jest jeszcze wiele ćwiczeń opartych na szarpaniu jak wymiana i wiele innych (znów temat jakie to ćwiczenia to coś na osobny artykuł).

Zachowania

Tak jak propriocepcja i siła są narzędziami potrzebnymi do pracy nad umiejętnościami, tak umiejętności są narzędziami do pracy nad zachowaniami. Kiedy nasz pies ma szeroki repertuar umiejętności powinniśmy zabrać się za pracę nad bardziej ukierunkowanymi zachowaniami. Jak łapanie rzeczy, gonienie, zmienianie wielkości psich kroków w razie potrzeby itd. Teraz nasz pies jest w stanie to robić i powinniśmy poświęcić dużo czasu na praktykę tych zachowań. Wciąż nie ma tu frisbee! Na przykład szarpanie różnorodnymi zabawkami, łapanie zabawek na różnych wysokościach, o różnych kształtach itd. Może zrobić naprawdę wiele, aby sprawić, że szansa na technicznego wykonanie zachowań z prawdziwym frisbee wzrośnie. Jeżeli odpowiednio przepracujemy te rzeczy później będziemy mieli mniej rzeczy do “poprawiania”. Jeszcze jeden bardzo istotny aspekt proaktywnej pracy nad tymi rzeczami to fakt, że jeśli to zrobimy to “response class” powiązana z poszczególnymi zachowaniami z frisbee będzie pełna technicznych wykonań (najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych jak to możliwe).

W końcu Frisbee!!!

Tu użyjemy frisbee :P. Kiedy nasz pies posiada odpowiednio rozwinientą propriocepcję, przygotowane fizycznie ciało, umiejętności i zachowania to przychodzi czas, aby pokazać mu prawdziwe frisbee. Jak to zrobić? Poprzez trenowanie tych samych ćwiczeń co przy okazji ćwiczenia umiejętności i zachowań. Szarpanie, wymiana, itd. Robimy to samo, ale z dyskiem. Ostatecznie to po prostu inna zabawka.

Czas na rzut

Po tym wszystkim (I nie mówię tu o kilku sesja! Ja będę ćwiczył to z moimi psami kilka miesięcy) przychodzi czas na rzut. To coś nowego, więc powinniśmy dodawać “czynnik latający” bardzo stopniowo. Na przykład kiedy bawimy się w wymianę zabawkami możemy po kilku “szarpanych” wymianach rzucić mały floaterek (leci w miejscu). Po tym powoli zwiększać ilość lotu. Od kilku centymetrów do 30cm do 45cm do 1m …. I zawsze powinniśmy mieć z tyłu głowy fakt, że najważniejsza jest technika, jeśli pies nie radzi sobie na jednym metrze. To jest to mój błąd, ponieważ za szybko zwiększyłem kryteria. Wróć do podstawowych ćwiczeń i przejdź do ćwiczenia łapania w locie od nowa. To wymaga czasu, ale jeśli chcemy zrobić coś porządnie to zawsze wymaga to czasu.

Czy jest to niezbędne?

Nigdy nie myślałem o frisbee jak o zwykłej grze. Jest zafascynowany wszystkim co jest z nią związane. Pokazałem ci kroki, które przepracuje ze swoimi psami. Robią to, żeby przygotować je do performensu na najwyższym poziomie, po to, aby mogły wyciągnąć swój prawdziwy potencjał i przede wszystkim po to, aby mogły czerpać z tego jak najwięcej frajdy i żeby wszystko co robią było bezpieczne!

Jeśli przekonują Cię te argumenty to proszę cię, żebyś spędził na każdym kroku dużo czasu. Nie pożałujesz, a twój pies będzie ci za to wdzięczny :D. Do tego ćwiczenie podstaw do mnóstwo dobrej zabawy!

In categories: Uncategorized