dog

Szarpanie

Published by: Mikołaj Synowiec

Wprowadzenie

Ciężko wyobrazić sobie dogfrisbee bez szarpania. Jest mnóstwo ćwiczeń bazujących na tym zachowaniu i wszystkie są świetne dla psiego rozwoju. Do tego przez większość czasu właśnie to jest naszym głównym źródłem wzmocnienia. Moim zdanie nie ma sensu pytać czy szarpanie jest częścią dogfrisbee. Lepszym pytaniem jest dlaczego jest takie pożyteczne.

Czym jest szarpanie?

W tego rodzaju przemyśleniach zawsze warto jest zdefiniować to o czym się myśli. To pozwala uniknąć nieporozumień i plątania się we własnych myślach. Mówimy o szarpaniu, wtedy gdy dwie strony (pies i przewodnik) trzymają tą samą zabawkę i próbują ją wyrwać od drugiej osoby. Szarpanie kończy się, gdy zabawkę trzyma tylko jedna ze stron.

Szarpanie jako wzmocnienie

Prawdopodobnie każdy słyszał zdanie “nagródź szarpaniem”. Z naukowego punktu widzenia traktujemy szarpanie jako wzmocnienie pozytywne (R+). Definicja R+ to dodanie bodźca zaraz po lub w trakcie trwania zachowania, który zwiększa częstotliwość występowania tego zachowania w przyszłości przy podobnych warunkach środowiska. W naszym przypadku zaczynamy się szarpać po jakimś zachowaniu, żeby pojawiało się w przyszłości, kiedy o nie prosimy,

Funkcjonalność

Docelowo szarpanie powinno być wzmocnieniem…, ale jedzenie też nim jest. Większość z nas nauczyła swoje psa siadać przy użyciu jedzenia jako wzmocnienia. Więc dlaczego szarpanie miałoby być lepsze od jedzenia?

Słowa lepsze i gorsze wprowadzają zawsze trochę zamętu. Wzmocnienie jest wzmocnieniem. To słowo, które opisuje co się dzieje.

Dogfrisbee jest niesamowicie wymagające fizycznie. Bicie serce i szybkość oddechu naszego psiego sportowca będą dość wysokie. To jest tak naprawdę interwałowy sprint z dodatkowymi zachowaniami. Wyobraź sobie sprintera, który właśnie skończył bieg na 100m. Czy on chce jeść w takim momencie? Nawet jeśli postawimy przed nim najlepsze dania z całego świata on by ich nie ruszył! Jego ciało w takim stanie nie jest gotowe, żeby jeść. To samo tyczy się psów. Może niektóre zjedzą i tak, ale to nie będzie dla nich zdrowe i funkcjonalne dla naszej pracy.

Co jeśli mogę znaleźć R+, które jest związane z “wysoką energią”?

Może jest jakieś wzmocnienie inne niż szarpanie, które wymaga podobnych warunków w ciele psa jak ,te które tworzą się podczas zabawy z frisbee? I docieramy do sweat spota. Szarpanie jest używane również przez to, że wymaga takie stanu ciała. Można powiedzieć, że wpasowuje się w dogfrisbee.

Więc co powiesz na gonienie? Możemy rzucić zabawkę. Dla wielu psów gonienie jest wzmocnieniem pierwotnym, więc pasuje tutaj. Prawda? Wymaga podobnego stanu ciała, jest związany z wysoką energię, a do tego mamy zabawki, które są przeznaczone do latania.

Topografia zachowania

Topografia to jak wygląda dane zachowanie (opisane bardzo dokładnie). Zależy nam nad tym jak wyglądają nasze zachowanie, ponieważ są one oceniane na zawodach :P. Chcemy mieć ładne figury freestylowe.

Typ wzmocnienia ma duże znaczenie na to jak zachowanie wygląda. Jeśli nauczę czegoś z rzutem piłki jako wzmocnieniem to będzie wyglądało to inaczej niż w przypadku, gdzie użyję szarpania. To wciąż będą te same zachowania, ale będą różniły się od siebie.

Inne korzyści

Omówiliśmy szarpanie jako wzmocnienie, ale korzyści tego zachowania idą dużo dużo dalej. Wykonane poprawnie szarpanie jest świetnym ćwiczeniem do zwiększania motywacji. Jest również bardzo rozwijające fizycznie bo angażuje wszystkie partie mięśni.

Jest mnóstwo ćwiczeń bazujących na szarpaniu i każde z nich rozwija różne umiejętności i zachowania, które są kluczowe w dogfrisbee.

Podsumowanie

Szarpanie nie jest jakąś magiczną rzeczą. Znajduje zastosowanie w dogfrisbee dzięki swojej funkcjonalności. Są przypadki, gdzie lepiej będzie użyć innego wzmocnienia. Właśnie dlatego powinniśmy zawsze świadomie podjąć decyzję o tym jakiego wzmocnienia użyjemy. Ponad to ma mnóstwo innych korzyści dla psiego rozwoju, poza byciem wzmocnieniem. Szarpanie to duża część dogfrisbee, nie tylko dlatego, że ktoś tak sobie kiedyś powiedział.

In categories: Uncategorized